Dezinfekcia je ničenie vegetatívnych aj dormantných (sporulujúcich) mikroorganizmov pomocou chemických a fyzikálnych metód (napr. UV žiarenie, vysoká teplota). Vykonáva sa v miestach so zvýšenými nárokmi na čistotu z dôvodu minimalizácie alebo zamedzenia výskytu infekcií (nemocnice, výroba potravín a liečiv).
Dezinfekčná látka sa nazýva dezinfekčný prípravok alebo dezinfekčný prostriedok obsahujúci protimikrobiálne činidlo, ktoré sa aplikuje na neživé predmety s cieľom zničenia mikroorganizmov.
Dezinfekčné prípravky sa často používajú v nemocniciach, zubných ordináciách, kuchyniach a kúpeľniach k likvidácii infekčných organizmov. Na použitie vnútri objektu sa dezinfekčné prípravky nesmú nikdy miešať s inými čistiacimi výrobkami, pretože môže dôjsť k chemickej reakcii.
Druhy dezinfekčných látok:
- alkoholy
Zvyčajne etanol alebo isopropanol. Majú široké spektrum mikrobicidného účinku, ale môžu predstavovať riziko požiaru. Kvôli odparovaniu tiež majú obmedzenú zostatkovú účinnosť.
- aldehydy
Napríklad glutaraldehyd, má širokospektrálnu mikrobicídnu účinnosť a sú tiež sporocidne a fungicídne. Sú čiastočne deaktivované organickými látkami a majú slabú zvyškovú účinnosť.
- oxidačné činidlá
Oxidačné činidla pôsobia prostredníctvom oxidácie bunkovej membrány mikroorganizmov, ktorá vedie k strate štruktúry, rozkladu bunky a jej smrti. Týmto spôsobom účinkuje veľa dezinfekčných látok. Silnými okysličovadlami sú chlór a kyslík, preto tu najčastejšie figurujú ich zlúčeniny.
K najčastejšie používaným patrí:
- chlórnan sodný
- chloramín
- chloramín T
- oxid chloričitý
- peroxid vodíka
- jód
- kyselina peroctová
- manganistan draselný
- fenolové látky
Fenoly sú aktívne látky niektorých dezinfekčných prípravkov pre domácnosť. Bývajú tiež súčasťou niektorých ústnych vôd, dezinfekčných mydiel a tekutín na umývanie rúk.
- kvartérne amóniové zlúčeniny
Kvartérne amóniové zlúčeniny (KAS), napríklad benzalkóniumchlorid, sú veľkou skupinou príbuzných látok. Niektoré z nich sa používajú ako dezinfekčné látky nízkej úrovne.
